Herkesin bilmesi gereken 10 ‘kendin yap’ işi

Herkesin bilmesi gereken 10 ‘kendin yap’ işi

İlk olarak bütün bu işlerin üstesindengelebilmek için kendinize temel biraraç seti edinin. Bu setin içerisindetornavida, çekiç, kalem, metre, testereve maket bıçağı mutlaka bulunmalı.Tüm bu aletleri metal ya da plastik biralet kutusunda tutarsanız aramaklada zaman kaybetmezsiniz. Aletlerinizinemli bir yerde saklamamaya özengösterin, çünkü pas aletlerin en büyükdüşmanıdır. Aletlerin metal yüzeyleriniyağlayarak bakımlarını yapabilirsiniz.

Birçok kendin yap işi için özelliklede rafları takmak için bir matkabaihtiyacınız olduğunu unutmayın.Ancak kablosuz ya da kablolu olan biralternatifi seçmek size kalmış. Kablosuzolanlarda kabloyu taşıma sorunuortadan kalkıyor, ancak bataryasınışarj etmeyi unutmamanız gerekiyor. 18Voltluk bir matkap daha güçlü olabilir,ancak 14,4 voltluk olan daha hafifolduğundan onu tercih edin. Bataryalımatkaplarda pilleri şarj etmenin birkaçsaat süreceğini unutmayın. Eğer sağlambir duvarı delecekseniz bunun için özelbir duvar matkabına ihtiyacınız var.

Damlayan musluklar kendi kendilerinetedavi olmazlar, hatta daha da kötüyegiderler. İlk olarak vanayı kapatın.Sonra musluk kolunu gevşeterekyukarı doğru çekerek çıkartın. Buişlemi yapmadan önce altına plastikbir kap koymayı ihmal etmeyin. Eğerconta varsa onu sökün. Bu işlemiayarlanabilir bir ingiliz anahtarınıcontaya oturtarak saat yönününtersine çevirip yapabilirsiniz. Contaaçıldığında gövde de serbestkalacaktır. Sonrasında musluğundirseğini değiştirin. Dirseği nalbur veyapı marketlerden musluğunuzunölçüsüne uygun alabilirsiniz. Bundansonra yapmanız gereken ise öncedenyaptığınız işlemin tam tersini yaparakdirseği ve musluğu yerine takmak.Contanın etrafına sac veya bir bezsararak sızıntıya karşı musluğunuzudaha da güçlendirebilirsiniz.

Bir raf ya da resim asacağınız zamanonu duvara iyice sabitlemelisiniz, aksihalde düşebilir. Duvarlarınız alçıpanveya tuğla olabilir. Asacağınız şeyi iyisabitlemeniz gerekir. Eğer asacağınızraf veya çerçeveler büyük ve ağırsavidalarınızın büyük, bağlantılarınızınise sağlam olmasına dikkat edin. Bunedenle evinizde farklı ebatlardavidaları bulundurun. Vidalarınızındeliklerine uygun matkap uçlarını daunutmamanız gerekiyor.

Ahşap keserken, priz değiştirirken veyafırçanızı temizlerken mutfak masanınızıkullanmayın. Kendinize merdivenboşluğunda ya da ardiye odasındasaklayabileceğiniz portatif bir çalışmayüzeyi ayarlayın. Katlanabilir kalınahşap bir masayı da kullanabilirsiniz.

 

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.