Basit ve ucuz bir yöntemle termos yapımı

Basit ve ucuz bir yöntemle termos yapımı

Termosun çalışma prensibi; Havanın iletkenliğini asgari düzeye indirgemeye çalışarak içerideki ısıyı korumaktıt. Hava ile temasını hangi yüzeyde olursa olsun engellenen madde konumundaki sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder. Buna benzer bir özelliğe örnek çift camlarda (ısıcam) da faydalanarak kullanmaktayız.
Termosun çalışma prensibi olan “2 bölüm arasında yalıtkanlık sağlama” prensibinden yola çıkarak bizde kendimize basit yollarla termos yapabiliriz:


Bunun için;

1 adet poliüretan köpük (Sıvı tüp 500 ml)

2 adet kola pet şisesi ( Biri 1,5 lt biride ufak su ebatında)

Bant

1 çift ameliyat eldiveni

1 adet maket bıçağı

1 adet 8 lik inşaat çivisi
Yukardaki resimdeki yeşil pet şişenin kapak kısmı ile ile alt kısmını düzgün bir şekilde kesip çıkarıyoruz kapak kısmı artık işimize yaramayacak onun yerini içerisine yerleştireceğimiz daha ufak bir pet şişe alıcak.


Şimdi ufak su şisesini kestiğimiz yeşil pet şisenin içine sokup kapak kısmı dışarı gelecek bir şekilde bantlarla tutturuyoruz.

Daha sonra yeşil pette polüritan köpüğün taşmasını sağlayacak delikler açıyoruz burda dikkat edilecek husus fazla büyük delik açmamak ve delik sayısının çok olmaması.

Şimdi yeşil pet şişe örneğimizin alt kısmı ana gövdeye içine tekrar geçirerek bantlarla tutturalım.
Bunları yaptıktan sonra, poliüretan köpüğü 5 dakika kadar çalkalayıp ucuna tetikli borusunu takalım. Ve önemli husus bu köpükler sıkılırken normal spreylerin tersine baş aşağı tutulmalıdır.

Şimdi yaptığımız yeşil pet şişeyi kapak kısmı alta gelecek bir şekilde dengede sabitleyip şişenin alt tarafının böylelikle üst tarafta kalmasını sağlıyalım ve bu üst tarafta kalan yerden köpüğün hortumunu sokabileceğimiz bir delik açalım. Köpüğün hortumunu bu delikten içeri sokarak sıkmaya başlayın, doldukça çubuğu geri çekerek içinin olduğu gibi köpük dolmasını sağlayın, üstüne açtığımız ufak deliklerden dışarı fışkırmasına izin verin. Burada dikkat edilecek diğer hususda cilt sağlığınız için ameliyat eldivenlerini yada bulaşık eldiveni takmanız. Çünkü cilde temas eden bu poliüretan köpük zararlı maddeler içerir, tehlikelidir. !!!

Köpük havadaki nemle birlikte şişmeye başlayacaktır. İlk sıkıldığı konumdan daha fazla yer kaplamaya başlar taşmalar olabilir. Köpüğün bir özelliği budur. Kendi hacminden 3-4 kat büyüklükte alanı şişerek kaplıcayacaktır. Bu yüzden fazla sıkmamaya itina gösterin.
Artan taşan köpükleri silmeyin bırakın kurusun kuruduktan sonra ayırmak daha kolaydır.
Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde yeşil pet şisenin içine soktuğumuz ufak su şişesi artık köpükle kaplanmış dış hava şartlarının iletimine engel izalasyon sağlanmış olucaktır. Tam kuruma için 1 gün beklenebilir. Kuruma süresi havadaki nemle orantılıdır. İster yeşil pet şişeyi dikkatli bir şekilde köpüğün kuruduğundan emin olduktan sonra keserek çıkartabilir ve üzerini kaplıyabirsiniz. bu sizie kalmış tavsiyem hiç dokunmadan deliklerden çıkıp kuruyan köpükleri temizleyip yeşil pet şişenin üzerini kaplamanız daha uygun olur.
Artık kendi imalatımız olan basit bir termos sahibisiniz.

EDİTÖRÜN NOTU:
Önemli bir hatırlatma ; Plastik şişelere sıcak yada çok soğuk sıvılar koymayınız, eğer koyarsanız plastik şişelerin yapısında bulunan bir çok kanserojen maddeyi bünyenize almış olursunuz. Lütfen Dikkat !!Malzemeler1 adet poliüretan köpük (Sıvı tüp 500 ml), 2 adet kola pet şisesi ( Biri 15 lt biride ufak su ebatında), bant,
1 çift ameliyat eldiveni, 1 adet maket bıçağı, 1 adet 8 lik inşaat çivisi

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.