Cam şişelerden kandil yapımı

Cam şişelerden kandil yapımı

Erik Andersson un tasarımı olan bu proje ile elinizdeki şarap, bira, soda, rakı, cin, vodka 🙂 cam şişelerini değerlendirebilirsiniz.
Şişenin seçiminde tamamen özgürsünüz. Ama bizim tavsiyemiz içerisine uzun süre yetecek miktarda kandil yağı alabilen büyük şişeler.

Gerekenler;

1 – İstediğiniz bir cam şişe,
2 – Teflon bant,
3 – Ortası delikli, 9 nolu parçanın içerisine vidalanabileceği, kenarlarındaki 2 delik sayesinde de duvara kolayca monte edebileceğimiz metal plaka,
4 – Metal kelepçe,
5 – Kandilin fitilinin içerisinden geçebileceği ve şişenin ağzındaki delikten daha küçük bir metal tüp,
6 – kandili söndürmek için ve kandil yağının kullanılmadığında uçmaması için metal bir kapak,
7 – 2 adet civata (9 nolu metal çubuğun uçlarına  takılacak,
8 – 2 adet vida ( 3 nolu parçayı duvara, ahşap yüzeye monte etmek için)
9 – 3 nolu parçadaki deliğe monte edilebilecek, her iki ucu da vida için yivlenmiş metal çubuk,
10 – Kandil için fitil, (bunun yerine keçe benzeri kalın kumaşları kesip kullanabilirsiniz,

Önce 3 nolu metal parçayı 2 vida ile duvara monteliyoruz. Sonra da 9 nolu parçayı duvara montelediğimiz metale vidalıyoruz. 7 nolu civataları 9 nolu metal çubuğun üzerine monte ediyoruz. Sonra ise metal kelepçeyi 9 nolu parçada geçiriyoruz. Vidalı sistem olduğu için döndürerek kolayca geçirebiliriz.

Sonrasınra 5 nolu parçanın etrafını teflon bant ile sararak şişeye tam oturmasını sağlıyoruz. Sonra bunun içerisinde fitilimizi geçiriyoruz.
Şişemizin içerisine kandil yağımızı yada buna benzer parlamayan yanıcı sıvıları koyup ağzını teflon bant ile bantladığımız fitilli uc ile kapatıyoruz.
Sonrasında ise bu şişeyi uç kısmından ilk aşamada yaptığımız ve duvara monte ettiğimiz metal kelepçeye geçirip kelepçeyi sıkıştırıyoruz.

Önemli not : Bu projede yanıcı, yakıcı, patlayıcı öğeler içerdiği için dikkat etmek gerekmektedir. Ve ayrıca projede üretilen bu kandil dış ortamlarda kullanıma uygundur.

Kaynak site için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.