Daire tabanlı salıncak yapımı

Daire tabanlı salıncak yapımı

Klasik  salıncaktan farklı bir model nasıl yapılabilir diye düşünmekteydim. Bir yerde benzeri bir örneği görünce yapılabilirliği üstüne düşündüm ve bunun üzerine elimdeki  parçaları gözden geçirdim, hem değerlendirmek hem de ekonomik olması için uygun parçaları bir araya getirdim.
Ana taşıyıcının jant olması hafiflik ve örülen ipler ve şeritler de esneklik  sağladı. Ayrıca çelik dübeller dışında tüm malzeme elimde bulunduğundan eldeki malzemeler değerlenmiş oldu.

Malzemeler.
Bisiklet jantı(burada yol jantı kullanıldı çap 63cm), 20metre 0.5mm ip (tavan yüksekliğine göre hesaplanmalı), 2 tane 12mm çelik vidalı dübel, 2 tane deniz makarnası adı verilen sert sünger, çeşitli tipte daha ince makrame ipleri ve kayış benzeri kumaş ya da örgü şeritler, astar kumaş,deri parçalar.
Gerekli aletler:Makas, yapıştırıcı, çakmak, matkap

Yapılışı:
Önce jantı elinizde bulunan iplerle sıkıca sarın,ben 4-5 numara makrame ipleri kullandım.

Sonra astarlık kumaş üstüne (jant çapında ) 2-3 cm kalınlıkta  (şerit  ya da halka şeklinde) deniz makarnası  adı verilen sert süngeri yapıştırın. Böylelikle  şekli bozulmayacak sağlam bir taban elde ediyoruz.Astara yapıtırılmış  süngeri jantın üstüne yerleştirin.

Bundan sonra dilerseniz ikinci bir sarma ve güçlendirme yapabilirsiniz.

İplerimizi tavanın yüksekliğine göre ve düğüm paylarını da düşünerek 4 adet ikişerli hat olarak kesin,ve janta 4 yönden bağlayın. Ben aralıkları eşit olmayan şekilde 40×40 ve 50×50 olarak ayarladım.

İplerin tavanda birleşecek noktalarını eşit olarak düğümleyin, kaymaması için ince iple güçlendirin ve uçlarını yakın. Çelik dübelle iplerin  birleşme şekli ayrıca çelik halkalar  kullanarak da yapılabilir. Bir dübel 4 diğeri 4 ip birleşecek şekilde ağırlık eşit dağıtılacak. Bağlantıları yapıp dengesini de ayarladıktan sonra isteğinize göre kılıf yapabilirsiniz.

Ancak kılıf aşaması apayrı bir proje  gibi kapsamlı olduğundan  basit germe şeklinde bir kılıf ya da başka düşünceleri uygulayabilirsiniz.
Ben tabanı 2.5 cm lik döşemelik sünger  ve  alttan bağlantılı britli  kılıf yaptım.

Son  halinde en sevdiği oyuncağında mutlu bir çocuk görülüyor.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.