Ev, çiftlik vb yerler için güneş paneli yapımı

Ev, çiftlik vb yerler için güneş paneli yapımı

Bu sitedeki proje ile küçük panelleri kullanarak büyük ve güçlü bir güneş paneli yapımını bulabileceksiniz. Henüz fiyat olarak makul seviyelere inmemiş olan orta ve büyük boy tek parça güneş panellerini küçük güneş panellerini birleştirerek oluşturmak daha ucuza mal oluyor gibi. Umarız ileride bu durum değişir ve büyük alanlı panel fiyaları da ucuzlar.
Proje yi yapan kişi panelleri ebay.com dan aldığını iletmiş. Bu tür panelleri Dealextreme.com sitesinden temin edebilirsiniz. Bu sitedeki Solar panel kategorisine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Gerekli malzemeler;
+ Tahta plaka, Kalas (çerçeve ve paneli üzerine yerleştirmek için)
+ Paneli eğer havada tutmak istiyorsak aluminyum profil ,
+ Güneş paneli hücreleri,
+ Çift taraflı bant,
+ Lehim, Lehim makinası,
+ Yeterli uzunlukta elektrik kablosu,
+ Epoksi benzeri yapıştırıcılar,
+ Muhtelif vida, civatalar
+ Silikon

Projedeki panelin ölçüsü tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlı, ihtiyaç duyduğunuz güc e göre kullanılacak olan güneş paneli hücre sayısı ve genel panel yüzeyi değişiklik gösterecektir.
Panelin yapısı şu şekilde olacak,
30 tane güneş paneli hücresi bir araya gelerek bir bölmeyi oluşturacak, 3 bölme de birlikte güneş panelimizi oluşturacak.

** Projede kullanılan her bir güneş panel hücresi 5.5 V ve 0.3 A lik bir veriye sahip, yani herbir güneş paneli hücresinin gücü 5.5*0.3= 1.65 W . Ayrıca bu güneş paneli hücresinin ölçüsü 7,5 cm X 15 cm boyutlarında.
Bu güneş paneli hücrelerinde 10 tanesi birbirine seri, 10 arlı gruplar halinde 3 tanesi de birbirine seri bağlanacak ve bir bölmeyi oluşturacaktır.
** Güneş panelimiz 3 bölümden oluşuyor, herbir bölümün elektrik verisi üstte anlatıldığı gibi bağlandığı zaman; 16,5 V ve 3 Amper. Proje de 3 tane bölüm birbirine paralel bağlanmış ve 16,5 V ve 9 Amper çıkış elde edilmiş ki bu da 16,5*9 dan 148 W yapar. Toplam elde edeceğimiz gücümüz 148 W.

İlk önce panelleri üzerine yerleştireceğimiz ağaç levhalara, panel ölçülerimize göre oluşturacağımız  şekli veriyoruz.

Daha sonra her bir güneş paneli hücresinin + ve – uçlarına kablo yada uygun bakır telleri lehimliyoruz.

Daha sonra panelleri üzerine yerleştireceğimiz tahtanın üzerine delikler açıp tahta yüzeyine aşağıdaki gibi çift taraflı bant yerleştiriyoruz.

Panelleri üzerine yerleştirip panellerden çıkan + ve – uçları tahta yüzeydeki deliklerden geçirip tahtanın arkasına alıyoruz.


Üstteki resimde her bir bölmenin üzerindeki yerleşim şu şekilde olacak, her bir dikey sıra yani 10 adet panel birbirine paralel bağlanacak, her bir 10 lu grup tan 3 sıra ise birbirine seri bağlanacak.

Tahtanın arkasındaki görünüm şu şekilde olacak;

Panelin bir bölmesi bitmiş durumda,

Diğer 3 bölmeyi de ekliyoruz.
Bu 3 bölme birbirine paralel bağlanacak,

Her bir panel hücresinin çevresini silikon ile yapıştırıp sabitlemekte fayda var, bu şekilde su ya karşı yalıtım da sağlanabilir.

Bu panelin üzerini camla kapatmak verimi düşürebilir, ama yine de uzun ömürlü olması açısından ve kolay temizlenebilmesi açısından ışığı iyi geçiren bir cam la kapatmakta fayda var. Ayrıca güneş hücreleri çok kırıgan olduğu için projenin yapım aşamalarında üzerine baskı uygulamamaya dikkat etmek gerekir.

Yazan : Alpin

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.