Güneş enerjisi ile çalışan radyo yapımı

Güneş enerjisi ile çalışan radyo yapımı

Gotwind.org sitesindeki bu projede küçük el radyosunun nasıl güneş enerjisi ile çalışılabilir hale getirilebileceği anlatılmış, bizde size çevirerek aktarıyoruz.

Bilindiği gibi el radyoları 2 yada 3 AA pil ile çalışır, ki bu aslında bizim güneş paneli kullanmamız için bir avantaj, çünkü enerji ihtiyacı nispeten biraz daha düşük.

Güneş paneli olarak bahçe aydınlatmasındaki güneş enerjili lambaların güneş paneli çıkartılarak kullanılmış. Aydınlık zamanlarda güneş panelinden gelen enerji, radyodaki pili sürekli şarj eder. Güneş panelinden gelen elektrik akımının değeri düşün olduğu için normalde pillerin hepsini şarj etmesi uzun süre alacaktır.

Örneğin eğer 3 adet pil varsa, piller 800 mAh lik ise ve sizin güneş panelinizin maksimum akımını 80 mAh ise; bu 3 adet pilinizin şarj olma süresi 3*800/80 den 30 saat sürer.

Gereken malzemeler;
** Portatif radyo,
** 1 tane 4 yada 4.5 voltluk ve 80 mAh lik güneş paneli
** Bat43 Schottky yada N4001 diyot
** Lehim, kablo
** 2 yada 3 adet NiMh şarj edilebilir pil

Öncelikle bahçe lambamızın güneş panelini dikkatli bir şekilde çıkartıyoruz. Bu paneller üzerinde işlem yaparken dikkat etmek gerekir, zira içerisinde bazı zararlı kimyasallar içerebilmektedir.

Sonra radyomuzun arka kapağını açıp radyo içerisindeki güneş panelini bağlayacağımız pil in uzantısındaki elektrik noktasını buluyoruz. Multimetre ile ölçerek + ve topraklamayı bulup bu noktalara kablolarımızı lehimliyoruz.

Daha sonra çıkardığımız güneş panelinin arkasındaki bağlantı noktalarına lehim yapıyoruz. Fakat bunu yapmadan önce Güneş panelinden gelen + ucun akım geçişine müsaade edecek, fakat radyoda gelebilecek olan akımı önlemek için araya Bat43 Schottky yada N4001 diyotumuzu akımın yönüne uygun olarak bağlıyoruz. Bu durumda ışığın az olduğu zamanlarda radyonun pilinden gelebilecek olan akımın güneş paneline ulaşmasını engellemiş oluruz.

Güneş Panelli Radyo

Sonrasında ise Radyonun yanında ufak bir delik delerek kabloların dışarı çıkmasını sağlıyor ve radyonun arka kapağını kapatıyoruz. İşlemler bitmiştir.
Radyomuzu güneş altında yada ışık gören bir yerde beklettiğimiz zaman piller şarj olacak ve pil sıkıntısı çekmeyeceksiniz.

Sürekli şehir ortamında olanlar yada radyo dinlemeyenler için gereksiz bir proje gibi gözükebilir, fakat kırsalda ve elektrikten yoksun bölgelerdeki radyo dinleyenler için gayet gerekli bir proje.

Projenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.