Hoparlör kabini yapımı

Hoparlör kabini yapımı

Bu proje ile evinizde, kendi isteğinize uygun bir hoparlör yapabileceksiniz. Bu hoparlöri yaparken aşağıdaki fotoğraflar size yardımcı olacaktır.

Kullanılacak malzemeler:
-12 parça kesilmiş mdf
-mdf çıta
-tutkal
-kaplama bezi(sanayide oto kaplama yapan yerlerden satın alınabilir)
-yapıştırıcı
-yumurta fırçası
-yassı elyaf(eski yorganlardan temin edilebilir)
-lehim makinesi(kaboları lehimlemek için)
-matkap

İlk önce ölçümleri yapıyoruz. Kolonları nereye koymak isterseniz ona göre ölçü alıp mdf leri kestirebilirsiniz.(Ben stationwagon arabam için yaptım, o nedenle ölçüleri küçük tuttum). Kullanacağımız kolonların özelliği gereği ölçüler kabin boşluğu açısından çok önem arz etmiyor.

Daha sonra kestirdiğimiz mdf leri vida veya çivi kullanmadan ağaç tutkalı ile yapıştırıyoruz. Kesinlikle vida kullanmıyoruz çünkü vida ile yapılan kasalar aralarda boşluk bıraktığından titreşimi iyice yansıtamıyor. Tamamen hava almayan kapalı bir kutu oluşturucağımız için iç kısımdan tutkal ile iyice köşeleri izole ediyoruz.

Yapıştırma işleminden sonra sıra ön kapağa geliyor. Ön kapaklara hoparlör ile gelen şemayı çizip kestireceğimiz yerleri belirliyoruz. (Ben marangozda kestirdim isteyen dekopaj yardımıyla evde kendi kesebilir).

Kesim işlemini hallettikten sonra ön kapağa çıtalarımızında ölçülerini ayarlayıp kestirdikten sonra yine ağaç tutkalı yardımıyla yapıştırıyoruz.(Çıtaları yapıştırmamızın nedeni, kolonların yan etkilerden zarar görmesini engellemek)

Daha sonra ön kapağa monte etmeden önce eski bir yorgandan elde ettğimiz elyafınmını kasanın iç şekline göre kesip kasa içi duvarlara yapıştırıyoruz. Dikkat etmemiz gereken bazı noktlar var.

1.kasaya kesinlikle port açmıyoruz
2.duvarları elyafla kapatırken bir duvarı elyafsız bırakabiliriz (ben öyle yaptım) nedeni; bassların tokluğunu ayarlamak. Bunu nasıl yapabiliriz?

İlk baştan başlayarak her duvara bir elyaf yapıştırdıktan sonra kafanızla içeri deneme sesi gönderin (yüksek sesle) ilk başta ses eko yapacaktır, çünkü ses duvarlar arası çarpmaktadır. (Bu ekoyu yok etmessek kapalı kutu bass ları tok veremeyecektir. Kolonlar gereksiz titremeler yapacaktır. Daha sonra her duvarı kapattıktan sonra aynı denemeleri tekrar yapalım. (Eko nun azaldığını farkedeceksinizdir çünkü elyaf ses titreşimlerini emmektedir) En son bir tane duvarı az önce bahsettiğim gibi açık bırakabilirsiniz, biraz eko sesin kalitesi açısından önemlidir.

Elyaf işini bitirdikten sonra artık ön kapağımızıda yine tutkal yardımıyla yerine yapıştırıyoruz.

Bu işlemide yaptıktan sonra bir matkap yardımıyla kolonlarımızı yerleştireceğimiz vidaların deliklerini ve kolonların arkasında geçecek olan kabloların deliklerini açıyoruz(bunu kolonu kaplamadan önce yaparsak kaplamaya zarar vermemiş oluruz)
 Bundan sonra aldığımız kaplama bezini  yumurta fırçası ile bir yapıştırıcı yardımı ile kolona sürüyoruz ve bez yapıştırma işlemini tamamlıyoruz(biraz zahmet istiyor ama eğer bezi kabin ölçülerine göre düzgün bir şekilde kesersek işimiz kolaylaşacaktır)
Kaplama işini bitirdikten sonra kolonlarımıza kablolarımızı ve kolonumuzu yerleştiriyoruz. Ve kolonlar hazır. Süper bass süper tizz ve dengeli bir müzik
NOT:kolonlar kesinlikle reklam amacı ile kullanılmamıştır. İsteyen dilediği kalitedeki kolonu kullanabilir.Malzemeler-12 parça kesilmiş mdf-mdf çıta-tutkal-kaplama bezi(sanayide oto kaplama yapan yerlerden satın alınabilir)-yapıştırıcı-yumurta fırçası-yassı elyaf(eski yorganlardan temin edilebilir)-lehim makinesi(kaboları lehimlemek için)-matkap

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.