İnsan gücüyle çalışan pedallı jeneratör yapımı

İnsan gücüyle çalışan pedallı jeneratör yapımı

Bu sitedeki proje ile çevirdiğiniz pedallar ile kendi elektriğinizi üretebileceksiniz.

Gereken Malzemeler;

***** Hard Disk lerin içerisinden çıkan 32 adet mıknatıs (başka bir mıknatıs da olabilir, mümkün olduğunca güçlü olması üretilecek elektrik için gerekli)
***** 6 mm kalınlığında metal plaka ( Metal plakayı daire şeklinde keseceğimiz için takta da kullanılabilir sanki)
***** 6 mm kalınlığında tahta plaka
***** Kaplama için Epoksi yapıştırıcı yada reçine
***** 2 adet bisikletin orta göbeği (Bunun için 2 tane eski bisikletin kadrosunu feda etmeniz gerekli. Zaten diğer bisiklet malzemeleri de lazım olacağı için elinizin altında eskiciden alacağınız ***** 2 bisiklet olmasında fayda var)
***** Tüm sistemi üzerine monte edeceğimiz bir tahta
***** 2 büyük bobin bakır tel,

Öncelikle hard disklerin içerisinde çıkan mıknatıslarımızı ortadan 2 ye bölmemiz gerekiyor, çünkü hard disklerin içerisindeki mıknatısların yüzeyleri birer kutup olup, 1 yüzeyinde 1 kutup bulunur, diğer kutup yatay yüzeyin öteki yüzeyinde olur. Bu da bizim elektrik üretimimiz için uygun değildir. Bundan dolayı hard disklerin mıknatıslarını ortadan 2 ye bölüp bunları aşağıda göreceğiniz üzere çifter kullanacağız.

Mıknatısları kesiyoruz.

Bu mıknatısların, dönecek olan rotor üzerindeki yerleşimi aşağıdaki şemadaki gibi olacak. Şemanın üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.


.

Bu rotorun birebir olarak çıktısını alıp kendi rotorunuzun büyüklüğünü belirleyebilirsiniz.

Daha sonra metal plakamızı rotorun büyüklüğüne uygun olarak aşağıdaki gibi kesiyoruz. Bunu sanayide de yaptırabilirsiniz.

Tahta üzerine aşağıdaki resimdeki gibi şekil vererek metal plakamızın üzerine yerleştiriyoruz. Sonrasında ise mıknatısların gireceği boşluklara mıknatısları S ve N kutuplarından birer tanesi yukarı bakacak şekilde diziyoruz.

Dizimde kullandığımız tahta kalıbı kaldırıp, üzerine mıknatısları döşediğimiz metal plakamızın üzerine reçineyi yada epoksi yapıştırıcımızı döküp mıknatısları yüzeye sabitliyoruz. Bu rotor artık tek bir bütün haline gelecek.

Kalıptan çıkartınca rotorumuz aşağıdaki gibi olacak.

Daha sonra 2 adet bisikletin orta göbeğini kesip aşağıdaki gibi bir tahta plaka üzerinde birleştiriyoruz.

Rotorumuzu geçici olarak monte edebilirsiniz.


Kendin Yap, Kendin Yap Bisiklet, Kendin Yap jeneratör

Dönecek olan rotorun karşısına bakır telli sarımlardan oluşan stratorumuzu hazırlayacağız. Bunun için stratorun üzerindeki her sarımı üzerinde barındıracak olan sarım taşıyıcıları üzerinde barındıracak olan polyester kalıpları yapmamız gerek. Projenin alındığı sitede bu şekilde yapılmasına rağmen siz kendi yönteminizi oluşturabilirsiniz. Önemli olan hazırlayacağımız sarım bobinelerinin strator üzerinde sallanmadan sabit bir şekilde durması.

2 adet bakır tel bobinini çift kat olacak şekilde 125 tur sarıp bobin demetlerimizi elde ediyoruz. Bu demetlerin büyüklükleri rotorun çapına bağlı olarak değişebilir. Bu konuda en doğru verimi elde etmek için çeşitli denemeler yapmak gerekebilir.

Bobin sarımlarımızı tahtadan hazırladığımız kalıbımızın içerisine yerleştiriyoruz.

Bu sarımları 3 lü gruplara bölüyoruz, A, B, C diye.  Toplam 12 adet sarım dan 4 er tane A B C sarımı oluşur. Her sarımın uçlarını kendi aralarında birleştiriyoruz. Mesela A ları kendi aralarında, B leri kendi aralarında, C leri kendi araların Seri olacak şekilde bağlıyoruz. 3 Faz elde etmiş oluyorz.

Daha sonra bütün sarımları tahta içerisindeki boşluğa yerleştirdikten sonra üzerine yine epoksi yada reçine ile kaplama yapıyoruz.

Artık recumbent jeneratörümüz hazır. Gördüğünüz gibi akkor lambayı bile aydınlatabilecek kapasitede oldu.

Yazan : Alpin

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.