Led tabela yapımı

Led tabela yapımı

Led tabelaların çok güzel ama çok ta pahalı olduğunu biliyoruz. Ufak ve orta ölçekli işyeriniz ve zamanınız varsa bu proje tam size göre.

İş yerimde uzun zamandır kullandığım flüoresanlı tabelamı led tabelaya dönüştürmek istiyordum. Hem görünürlük açısından hem de tükettiği elektrik açısından. Bir kaç tabelacıdan fiyat aldım ama bütçemi zorlayan rakamlar olduğu için mevcut tabelamı led tabelaya kendim çevirmek istedim.

Geçen seneye kadar elektronik bilgim kısıtlı olduğu halde yazın milli eğitim bakanlığını açtığı ücretsiz elektronik sistemleri ve pıc programlama kursuna gittim. Bu kursta led tabela yapımı kayan yazı yapımı ve bunların programlamasını ileri derece olmasa da işime yarayacak kadar olanı gösterdi eğitmenler. Tabelamı normal kullandığım eski oluklu plaksı tabelam uzerınde yaptım maliyeti düşürmek için. İsteyenler yeni pleksi alıp tabelacıda üzerine yazdırıp lazer makineyle ledlerın geleceğı yeri deldirebilirler. Ama bu şekilde olursa maliyet 250 tl civarı artıyor. Ben tabelamı 150 tlye mal ettim. Toplamda 1250 led kullandım. Ledlerın +uçlarını 3unu bir araya getirip bir direnc taktım. Eksileri her harfte ortak olup program kartına giriyor. kartın fiyatı da 28tl. 15 harften oluşuyor tabelam. Ledlerın yerlerini önce matkapla deldim ama oluklu pleksı olduğu için matkap ucu kayıyordu onun ıcın havya ile deldim. Havyanın bana bir faydası oldu delikler dar olduğu için ledler zor giriyor ve dışarıdan içeriye su girme ihtimalide olmuyor. Sorusu olan arkadaş olursa cevaplamaya çalışırım. Bu arada tabelam 1 hafta surdu aynı zamanda çalıştığım için parça parça zamanım oldukça yaptım. su anda tabelaya monte ettim ıs yerinde duruyor test ediyorum. Kullandığı voltaj 12 volt. bilgisayarın power supply girişine bağladım.

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.