Manyetik sarkaç yapımı

Manyetik sarkaç yapımı

Yapımı oldukça kolay olan bu proje, mıknatısların büyüleyici dünyasına girmek için güzel bir başlangıç oluşturabilir.
Proje malzemelerini piyasadan rahatlıkla bulmak da mümkün.
Manyetik sarkaç, sıradan sarkaçlardan farklı bir özelliğe sahip. Sarkaç, sağa-sola tekdüze bir salınım hareketi yapmak yerine, farklı doğrultularda rastgele hareketler yapıyor. İşin ilginç yanı, bu hareketin önceden tahmin edilemeyecek kadar karmaşık oluşu. Sarkacın ucundaki mıknatıs ile taban kısmında yer alan mıknatısların manyetik etkileşimi sayesinde böyle bir sonuç ortaya çıkıyor.

Mıknatıs olarak çapı 20 mm, kalınlığı 10 mm olan ferrit tipte mıknatıslar kullanılabilir. Bu mıknatıslar 300 oksit olarak da adlandırılıyor. Ülkemizde mıknatıs satışı yapan pek çok firma bulunduğundan, mıknatıs temin etmek artık sorun oluşlturmuyor. Firma isimlerine ulaşlmak için, internette google arama motoruna girip mıknatıs kelimesini aratmak yeterli.

Projede kullanılacak mıknatıs sayısı isteğe göre seçilebilir. 4, 7, 9 adet veya daha fazla sayıda mıknatıs kullanmak mümkün. Ferrit mıknatıs yerine neodyum mıknatıs da tercih edilebilir.

Ferrit Mıknatıslar

Taban malzemesi olarak 18 mm kalınlığında sunta kullanmak iyi bir tercih olur. 12 cm x 18cm ölçülerindeki sunta üzerine mıknatısları yerleştirebilmek için matkapla 4 adet delik açılır. 4 adet mıknatıs kullanmak manyetik sarkacın çalıflması için yeterli.

Mıknatıslar, hızlı yapıştırıcı veya silikon kullanılarak aşağıdaki gibi sunta içerisine yerleştirilir.Delme işlemi yapılmak istenmiyorsa, mıknatıslar doğrudan suntanın üzerine de yapıştırılabilir.

Salınım yapacak mıknatısı sarkacın tepe noktası na bağlamak için sağlam bir ip veya ince bir çubuk kullanılabilir. Öncelikle taban kısmına yandan L şeklinde bir ek monte edilir. Tam merkeze denk gelecek şekilde kancalı bir vida suntaya tutturulur. İpin bir ucu bu vidaya sarılır, diğer ucu ise mıknatısa bağlanır.

İpi mıknatısa bağlamada kolaylık sağlaması için yapışkan krofle olarak bilinen malzeme kullanılabilir. Böylece mıknatıs sağlam şekilde ipe tutturulmuş olur.

Sarkacın tamamlanmış hali aşağıda görülüyor. Mıknatısların zarar görmemesi için üzerlerine CD kutusunun şeffaf kapağı vidalanmıştır.

Sarkaç artık kullanıma hazır halde. İpi elle biraz gerdirip serbest bıraktıktan sonra nasıl bir hareket ortaya çıkacağını merakla izleyebilirsiniz.

Hatta sarkacın hangi konumda duracağını tahmin etmeye çalışltığınızda, çoğu zaman sizi yanılttığına şahit olacaksınız.


Flash Oynatıcısına sahip olun.

Malzemelermıknatıs, ip, sunta içi, yapışkan kroşe

Etiketler: ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.