Mikro Radyo Kontrollü Uçaklar için Aktivatör yapımı

Mikro Radyo Kontrollü Uçaklar için Aktivatör yapımı

Bu sitedeki proje ile RC Hobby ile uğraşanların işini kolaylaştıracak mini servo aktivatörünün nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.

Öncelikle röleden söktüğümüz bobin makarası ile işe başlıyoruz.bir çubuk üzerine geçirerek rahatça dönmesini sağladığımız makaramızı resimdeki gibi bir şeylere sabitliyoruz ki bobinimizi sararken rahatça dönsün.Anten tüpümüz ve iki küçük parça kestiğimiz 3mm depron bobinimizin sarılacağı ana yapı olacak.Borunun üçe bükük kenarlı ucunu deprona bastırarak düzgünce kesmesini ve depronun borunun üstüne geçmesini sağlıyoruz.İkinci levhayı da geçirdikten sonra aralarında 2mm kadar boşluk bırakıyoruz.Boşa dönmemesi için bobin telinin bir ucunu boruya bantlayıp sarmaya başlıyoruz.yaklaşık 1.5-2mm kalınlıkta bobin teli sarınca işimiz bitiyor. Bobin telinin boyu ve kalınlığı bobinimizin direncini belirliyor. 3.7voltluk bir pil ile besleyeceğimiz için sarım sonrası uçlarındaki dirence R dersek.
Bobinimizin maksimum çekeceği akım 3700/R  (mAh cinsinden) olacaktır. Benim sardığım bobin 70 Ohm değerinde oldu yani maksimum 50mAh akım çekecektir. Aktivatörümüzü tam güçle sürmek istiyorsak bu akımı verebilecek bir aktivatör sürücü devremiz olması önemli. Ben yaklaşık 25mAh ile besliyorum yani tam gücü kullanmıyorum ancak bu güce çok küçük uçaklarda zaten gerek yok.Öndeki depron parçayı dikkatlice çıkarıyoruz bu aşamada bobinin açılmamasına özen göstermek lazım. Şayet dikkatli ve sıkı sardı isek olduğu gibi kalacaktır.Evet bobinimizi sonunda gördük.Beyaz tutkal, sıvı Latex yada artık elimize sulu ne gelirse bobine sürüyoruz. Ben fosforlu süsleme boyası kullandım, su bazlı ve kuruyunca içindeki beyaz tutkal güzelce donuyor.


bir çubuk yardımı ile bobinimize tutkalı iyice yediriyoruz.Bobinimizi kurumaya bırakıp, mıknatısın yapımına geçiyoruz. ufak bir parça balsa veya kibrit çöpü mıknatısımızda oluşacak dönme enerjisini uçağımızın hareketli kısmına iletecek.Balsanın ucuna CA sürüp mıknatısımızı yapıştırıyoruz.İşte aktivatörümüzün hareketli kısmı hazır.Bu arada tutkalımız kurudu, depron levhadan iterek bobini borudan çıkartıyoruz.Sonunda bobinimiz de hazır
iyice tutkal emmemiş kısımlar varsa bir damla CA yapıştırıcısı sorunu çözmekte bire bir. Yalnız dikkat edin plastik için olan CA, bobinin izolasyonunu eritir. Metal için olanlar çok daha iyi.


<


Bitmiş aktivatörümüzün yakından görünümü böyle.Bu da aktivatörümüzün monte edilmiş hali.
Normalde bobinin içinde rahatça duran mıknatısımız bobine elektrik verildiğinde akımın yönüne bağlı olarak sağa veya sola dönmek istiyor, bu da kuyruğumuzu hareket ettiriyor. Montajda dikkat edilmesi gereken nokta, mıknatısın, kuyruğun dönme ekseninin tam üstünde kalması, böylece hareket ederken yine bobinin içinde kalacaktır.


Gördüğünüz gibi son derece basit.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.