Çok amaçlı tezgah yapımı (Torna, Delme, Freze, Taşlama, Bileyleme amaçlı)

Çok amaçlı tezgah yapımı (Torna, Delme, Freze, Taşlama, Bileyleme amaçlı)

Yapmayı düşündüğüm pek çok projemi gerçekleştirmek için böyle bir araca ihtiyacım vardı. Kesme, delme, taşlama, zımparalama, frezeleme, bileyleme, ufak çapta torna yapma gibi işlerimi görmeliydi. Bu arzumu Konya da sanayide Tornacılık yapan Polat Ustaya açmıştım. Neler yapmam gerektiğini o söylemişti. Yıllar önce bana bu iyiliği yapan dostumu minnetle anıyorum.

TEZGAHIN GENEL GÖRÜNÜŞÜ

Çanakkale den Konya Sanayisine selamlarımı yolluyorum.

Gerekli malzemeler:
2 adet 20 Numara Transmisyon Yatağı
2 Adet bu yatakların içine tam oturan  Bilyalı Rulman
1 adet  13 mm lik  Matkap mandreni
1 adet  20 cm çaplı biley taşı

Bu malzemeleri  önceden aldım çünkü  yapılacak tezgah bu malzemelere göre  şekillenecekti.

Öncelikle  sağlam olması için  Aks çeliğini  tornasına taktı ve  bizim aracımızın iki ucunu rulmanlara göre aldı. Daha sonra  bir ucuna 13 mm Matkap mandrenine göre diş açtı. (Bu diş biraz uzun olmalı çünkü mil üzerine kasnak takılıp sıkılacak )  Artık bu uca matkap mandreni kolaylıkla takılıyordu.
Milimizin öteki ucuna da bileyi taşı takılacak şekilde TERS diş açtı. Bu dişe göre somunlar yaptı. Ters diş açtı çünkü taş zorlandıkca motorun dönme yönüne göre sıkışmalıydı.
Biley taşı takılan taraftaki milin ortasını 2-3 cm delerek buraya klavuz saldı ve diş açtı. Bu dişe uygun bir civatayı da sökülür takılır şekilde sisteme ekledi.
Milimizin her iki ucu için ikişer tane somun yapıp işi bitirdi.
Milimizin bitiminden sonra V profil demirden bir masa yaptım. Bu masa üzerine MDF Kestirip sistemi oturttum.
Bu araç gerçekten elim ayağım oldu. Zaman içinde üzerine pek çok ilaveler yaptım. Artık aracım ihtiyaç duyduğum araçları da kendisi yapıordu. Diş açma haricinde 13 mm ye kadar küçük millere bilyalı rulman  faturası yapabiliyorum. Eğelemek suretiyle demiri ve diğer metalleri torna edip düzgün şekilde demir testeresini tutarak alın kesimi yapıyorun. Diğer ucuna çark destere takıp düzgün sunta ve ağaç kesimleri yaptığım gibi Zımpara taşı takıp avuç içi taşlama yapıyorum. Mil ortasına takılan civata ile kare  kesimli MDF veya ağaçtan kolaylıkla tekerlek torna edebiliyorum. Hatta matkap mandrenini çıkarıp 60 x 60 cm kare kesimli MDF den çok düzgün 60 cm çaplı tekerlek torna edebiliyorum. Yapmayı arzu eden arkadaşlar kendi yaratıcılıklarına bağlı olarak pek çok ilave kısımlar ekleyebilir  Tabi bu ilaveler sökülüp takılabilir olmalıdır. Motor olarak çamaşır makinesi motoru kullandım. Bunların kasnakları kendi üzerinde ve yeterli güçleri var.
Yapmak isteyen arkadaşlarıma başarılar dilerim
Büyük çaplı tekerlek yapımıMalzemeler2 adet 20 Numara Transmisyon Yatağı, 2 Adet bu yatakların içine tam oturan Bilyalı Rulman, 1 adet 13 mm lik Matkap mandreni, 1 adet 20 cm çaplı biley taşı

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.