Saksı için basit, otomatik sulama düzeneği yapımı

Saksı için basit, otomatik sulama düzeneği yapımı

Öncelikle projenin yayınlanmasına izin veren ve sistemi kuran sayın Akın bey e teşekkür edeyoruz. Projenin orijinal hali Ağaçlar.net sitesinde yayınlanmış olup, buraya tıklayarak erişebilirisiniz.

Sistem saksının altına eklenmiş olan kovadan küçük bir motor yardımıyla belli zaman aralıklarında sulama yapılması ve fazla gelen, drenaj sularının kovaya geri dönmesi esasına dayanıyor.

Bu sistem genellikle topraksız tarım benzeri projeler için tasarlanmış. Eğer topraklı tarım için yapılacak ise o zaman drenaj için sistemde delik açmaya gerek kalmayacak ve sulama zamanları uzatılacaktır.

Gerekenler,
2 yoğurt kovası,
akvaryum hortumu,
akvaryum hortumu birleştirmesi için T bağlantıları,
araba silecek pompası,
saksı ve saksı altlığı

Öncelikle yoğurt kaplarının saplarını çıkartıp bu kovaları iç içe geçiriyoruz.

Sonrasında ise saksı altlığını ortasından 1-2 cm çapında deliyoruz, aynı şekilde üstteki yoğurt kabının da suyun gireceği kısmı 10 cm çapında deliyoruz.

Plastik tutucular ile saksı altlığını ve yoğurt kabını birbirine tutturuyoruz. Bunu yapmak için hem yoğurt kabının altına hem de saksı altlığına aynı noktalardan delikler açıyoruz.

Su motorunu kabın dışına yerleştirip giriş ve çıkış uçlarını yerleştirip montajı tamamlıyoruz. Daha sonra pompanın çıkış ucuna akvaryum hortumu takarak bunu saksının üzerine taşıyoruz.
Eğer akvaryum motoru kullanacak isek, akvaryum hortumunu suyun içerisine yerleştimemiz gerekmektedir.

Yazan : Alpin

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.