Şarjlı, led lambalı ışıldak yapımı

Şarjlı, led lambalı ışıldak yapımı

Devre yapımı basit olmakla beraber, oldukça kullanışlıdır. Piyasada satılan benzerleriyle kıyaslarsak, kaliteli malzeme kullandığınızda kullanım ömrü olarak çin malı şarjlı ışıldaklardan çok daha uzun süre dayanabilecektir. Fiyat bakımından da malzemeleri ucuza alabilirsek kendimiz yapmak daha ekonomik olacak. Burada kullanılan tek pahalı malzeme Led ler ve şarjlı pildir.

Kendin Yap Sitesi

Devreyi şöyle bir incelersek, D7-D18 arasındaki elemanlar Led lerimiz. Aralarında dirençlerimiz bulunmakta, 9 V luk pil kullandığımız için iki bölümde paralel bağlayarak devre yer alıyorlar. Şebekeden gelen 220 V ‘u D2-D5 diyotlarımızla doğrultuyoruz. C1 ve D1 ile de filtreliyoruz. Q1 ve Q2 transistörlerimizde ışıldağın fişe takılı iken şarj olmasını, elektrik gidince de şarji keserek ışık vermesini sağlayan tetikleme elemanlarımız. D19 ve D6 da şarj tamamlandığında pile fazladan voltaj gelmesini engelliyor.

Devreli delikli plakada yaptım ve tamamladım. Bağlantıları yaparken dikkatli olun, Sonuçta şarj olurken 220 V ile çalışacağından dikkatli olmak lazım.

Daha sonra kullanılmayan plastik bir tabela ile basit bir kutu yaptım. Kutuyu sağlamlaştırmak için bolca silikon kullandım. Sonrasında bulduğum bir fişi ve anahtarı kutuya sabitledim. Biraz büyük oldu. Benim düştüğüm hataya düşmezseniz daha küçük bir şey yapabilirsiniz.

Projenin bitmiş hali bu şekildedir. Dilerseniz açma kapama düğmesine basılı tutarak prizde bekletip , elektrik kesildiği anda devreye girmesini bekleyin. Dilersenizde elinize alıp karanlık ortamlarda kullanın.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.