Uçan topaç levitron yapımı

Uçan topaç levitron yapımı

Basit ve bir o kadar da ilginç olan bu proje ile bir süreliğine olsa da havada asılı kalan bir topaç yapabileceksiniz.

Malzemeler;

*İç çap 6cm dış çapı 11cm olan bir halka mıknatıs
*9 adet plastik cd kutusu
*3mm balsa levha(hobi tahtası)

Aşağıdaki yapımı basit ve bir o kadar da ilginç proje ile uçan bir topaç yapabilirsiniz. Bu topaç piyasada levitron adında satılıyor Google da bir aratırsanız levitron hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Projenin anlatımı, videosu, her şeyi bana aittir. Yani kesinlikle yapılabilir ve gerçektir.(proje biraz ilginç ve sıra dışı olduğu için bunu belirtme gereği duydum.)

Öncelikle topacın yapımıyla başlıyoruz;

Topaç için ihtiyaç duyacağınız malzemeler;
* 15 mm çapında neodyum mıknatıs
* 3mm (1mm ince veya kalın olabilir.)balsa
* 20mm çapında metal halka
* hamur yapıştırıcı
* 4.8mm mantar led

Balsamızdan mıknatısın boyutunda(1.5mm çapında) kesiyoruz ve japon yapıştırıcıyla mıknatısın üzerine yapıştırıyoruz.
Yine balsadan 1.5 cmlik bir şerit kesip zımparalayarak silindirik hale getiriyoruz. Bu topacın sapı olacak yani bu zımpara ile yaptığımız sapı mıknatısa yapıştırmış olduğumuz daire şeklindeki balsanın tam ortasına yapıştırıyoruz.

Topacın altına ise bir mantar ledin tellerini kesip, ışık veren kısmı aşağı gelecek şekilde mıknatısın tam ortasına yapıştırıyoruz.

Topacın üzerine hamur yapıştırıcıdan yapıştırarak gereken ağırlığı sağlıyoruz. Ayrıca metal halkayı da topacın altına yapıştırarak. topacı tamamlıyoruz. İşte topacımızın son hali;

UÇAN TOPAÇ LEVITRON YAPIMI : www.KendinYapSitesi.com

Bundan sonraki adımlar dengeyi ayarlamak ile ilgili olduğu için yazıyla anlatamıyorum, ayarlamanın nasıl yapılacağını videoda anlattım. Bir fotoğraf da eğimli balsaların (halka mıknatısın açısını ayarlamak için kullanacağız) görünüşü ile ilgili çektim.

UÇAN TOPAÇ LEVITRON YAPIMI : www.KendinYapSitesi.com

07/09/2012 tarihindeki ekleme : üyemiz bu projesine yeni bir video eklemiştir, ilgili videoya http://www.youtube.com/watch?v=_aMFpENJhK4 adresinden ulaşabilirsiniz.


Flash Oynatıcısına sahip olun.

Malzemeler*halka hoperlör mıknatısı (6cm iç,11cm dış çap) 15mm çapında neodyum mıknatıs,balsa levha,japon yapıştırıcı,9 adet plastik cd kutusu ,4.8mm mantar led

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.