Vantilatör ve bisiklet dinamosundan rüzgar jeneratörü yapımı

Vantilatör ve bisiklet dinamosundan rüzgar jeneratörü yapımı

Bozuk bir vantilatör ve bisiklet dinamoları kullanarak çok küçük çapta bir jeneratör ile giriş seviyesinden kendi rüzgar jeneratörünüzü yapabilirsiniz.

Rüzgar Jeneratörü için gerekli araçlar:

Hurdacılardan alınmış bir adet ayaklı vantilatör,
İki adet bisiklet dinamosu,
İki adet rulman (608 Z),
Dış muhafaza için 100 lük PVC Boru parçası ve iki adet PVC Boru kapağı

JENERATÖR İŞBAŞINDA

Öncelikle vantilatör motoru yanık olduğu için ucuz oluşu avantajdır. Motoru açıyoruz. Orijinal bobin kısmını ve buna bağlı ıvır zıvırı atıyoruz. Vantilatör motorlarında “burç yatak” kullanılmaktadır. Burç yataklar hiçbir zaman bilyeli rulman gibi serbest dönme sağlayamaz ( Zaten vantilatörler de bu burç yataklar yüzünden arıza verip motor yakarlar)

Burçları çıkarıp, çıktığı yuvaya rulmanın girmesini sağlıyoruz.

Burç yatağındaki çıkıntıları freze ile alıp resimdeki hale getiriyoruz.

BOŞALTILMIŞ YATAK

Burç yatağı ile rulman arasındaki boşluğu dolduruyoruz.

RULMAN YERLEŞTİRİLMİŞ YATAK

Vantilatör mili üzerinde bulunan orijinal rotoru, milimizi eğmeden çıkarıyoruz.

608 Z tipindeki küçük rulmanlar bu mil üzerine gayet güzel oturur.Bu hazırlıktan sonra bisiklet dinamolarının dış kılıflarını parçalayıp içinde bulunan bobin ve mıknatısı çıkarıyoruz. Dinamo mıknatısının ortasındaki mili ve bu mili mıknatısa tutturan malzemeyi temizliyoruz. Ortası temizlenmiş iki adet mıknatısı bu milimiz üzerine yerleştiriyoruz.

MİL ÜZERİNDE MIKNATIS

Dikkat önemlidir! Mil üzerine konulan her mıknatıs kendi bobinini etkiler ve elektrik üretir. Bu silindirik mıknatıslarda 4 adet Nve 4 adet S kutup vardır. Bu iki mıknatıs mil üzerine yerleştirilirken N ler ve S ler tam yüz yüze gelmelidir. Yani Maksimum İTME olacak şekilde sabitlenmelidir. Mıknatısların farklı kutupları yüzyüze gelirse enerjilerinin birbirlerini çekmeye harcarlar.Elektirik üretme verimleri düşer. Mil üzerindeki mıknatıslar gibi bobinlerin metal indükleyicileri de tam karşılıklı olmalıdır. Önce 1. bobin sabitlenip 2 bobin ayarlanarak maksimum akımda sabitlenmelidir.

Tüm bu işlemlerden sonra küçük bir doğrultucu yapılıp (Videoda planı var) jeneratöre takılıyor. Bu doğrultucu üretiilen 12 volt Alternatif akımı doğru akıma çevirir. Neden doğrultucu takıyoruz ?
1. Bu çıkışı direkt radyoya bağlayabiliriz.
2. Akü şarjına bağlayabiliriz.
3. Led aydınlatma paneline bağlayabiliriz.
4. Birkaç jeneratörü seri veya paralel bağlayıp gücü artırabiliriz.

Artık sıra dış kılıfını yapmaya geldi : 100 lük PVC boruyu uygun uzunlukta kesip ucunu kaynar suya sokarak yumşatıyoruz ve PVC kapağına sokuyoruz ve soğumasını bekliyoruz. Kapaklarda uygun mil deliğini açıp (Fazla geniş olmasın) Vantilatör pervanesini takıyoruz.Yön için yanlara kanat perçinliyoruz.

PARÇALAR TAKILIYOR

AÇIK  JENERATÖR

Yapıştırma ve sabitleme işlemlerinde marangozların kullandığı hızlı yapıştırıcıyı kullanınız.
Bu jeneratörden iki tane yaptım ve işin en güzel tarafı taşınabilir olması ve ikisinin 150 tane LED i normal bir rüzgarda ışıl ışıl yakması. Bir başka güzellik ise hiç yeni malzeme kullanmadan birşeyler yaratmak. Bu konuda Akıllı Tv isimli sitede Bilim ve Teknik kısmında RÜZGAR JENERATÖRÜ YAPALIM ı arayınız veya http://www.akilli.tv/video/434628/RUZGAR-JENERATORU-YAPALIM.aspx adresinden videom izlenebilir.

ÇEŞİTLİ AŞAMALAR

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.