Yükseklik ölçer yapımı

Yükseklik ölçer yapımı

Projenin amacı : Yüksek yerleri ölçebilmek. Örneğin bir bina boyunu.

Projemizin malzemeleri
1 tane lazer(1 milyoncularda bulunur.)
Bir metre
50 cm uzunluğunda 7 cm kalınlığında tahta
35 cm boyunda 2 cm kalınlığında tahta
50 cm boyunda 4 cm kalınlığında tahta
Hesap makinası
Açıların yazılı olduğu daire şeklinde bir tablo
vida, civata, torna vida, silikon makinası
kapı menteşesi

Arkadaşlar bunu yapmak çok basit yeter ki zaman ve malzeme olsun. Başlıyoruz, ilk önce malzemeleri toplayın.

Projemiz resimdeki gibi olacak. Malzemelerimizden ilk önce 50 cm uzunluğunda 7 cm kalınlığında tahtayı ve 50 cm boyunda 4 cm kalınlığında tahtayı alıyoruz, büyük küçük olan tahtanın üstüne koyuyoruz daha sonra onu menteşe ile birleştiriyoruz. Bunun amacı  yukarı aşağı hareket etmesini sağlamak.

35 cm boyunda 2 cm kalınlığında tahtayı büyük olan tahtanın yanına monte ediyoruz.

Büyük tahtanın ucuna lazerin gireceği kadar delik açıyoruz. Açtıktan sonra lazeri deliğe koyun. Lazer orada sıkışacağı için otomatikman ışığı yanacaktır.

Projemiz yavaş yavaş tamamlanıyor şimdi açıların yazılı olduğu tahtayı yerleştirmede büyük tahtanın  resimde gözüküyor yukarıda duranın arka kısmının yanına bir vida çakın ucu tahtadan dışarı çıksın daha sonra açıların yazılı olduğu tahtayı geçirin(bu tahtayı mukavvadan da yapabilirsiniz bunun püf noktası çaktığınız vida yukarı aşağı hareket etsin )tahtayı takın ve vida ile hafif sıkıştırın.

Burada amaç üsteki tahtanın ne kadar açıyla yukarı doğru kalktığını bilmek anladınız mı?

Şimdi projemiz bitti siz istediğiniz gibi süsleyin hesapmaki nasını üstün monte edin size kalmış. Proje şöyle çalışır. Örneğin bir okul binasının boyunu ölçmek istediniz hemen projeyi alın lazerin takılı olduğu tahtayı kaldırın burada yapılması gereken lazer ışığı binanın en tepesine ve doğru şekilde gelecek. Daha sonra açıların yazılı olduğu tahtaya bakın kaç derece ile yukarı kalkmış. Ona baktıktan sonra metre ile okul arasındaki uzaklığı ölçün. Unutmadan yerin düz olmasına dikkat edin.
Şimdi bulduğunuz açının tanjantını alın bu hesap makinalarında bulunur. Bulduğunuz tanjantı okul ile proje arasındaki mesafe ile çarpın ve size okulun yüksekliğini versin.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.